Yüz Botoksu

Botoks günümüzde en çok uygulanan estetik uygulamalardan birisidir. Ancak çoğu kişinin botoks hakkındaki bilgisi oldukça sınırlıdır. Botoks, clostridium botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilen bir nörotoksin olup, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddenin salınımını engeller. Kısaca, botoks sinirden organa yapılan iletimi bloke eder. Bu şekilde uygulandığı alandaki kasın kasılmasına engel olur. Yüz botoksu, deride meydana getirdiği kasılma ile kırışıklıkların önlenmesi sağlar.

Mimik kaslarının zaman içerisinde yüzde oluşturduğu alın ve yüz kırışıklıklarını ve o bölgede meydana gelen aşırı terlemeyi azaltmak amacıyla uygulanmaktadır. Botoks, yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Botoks Ne Amaçla Kullanılır?

Tüm dünyada yüz botoksu uygulaması genel olarak yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi için uygulanır. Bunun dışında koltukaltı terlemesi tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Tedavi etmekle birlikte enjekte edildiği alanı korur. Ter bezlerini bloke edici bir özelliğe sahiptir. Bu sayede aşırı terlemenin önüne geçer. Yıllar içerisinde oluşup, yüze yerleşen çizgilerin açılmasını ve yüzde henüz oluşmayan ancak tekrarlayan mimik hareketleri dolayısıyla belirginleşen çizgilerin de derinleşmeden düzeltilmesini sağlar.

Botoks Uygulama Yerleri

Botoks uygulama yerleri, genel olarak alın, kaş arası, göz çevresidir. Bu bölgelerde olumlu sonuç alınmaktadır.

  • Kaşların kaldırılması ya da düşürülmesi,
  • Burun ucunun kaldırılması,
  • Boyun çizgilerinin,
  • Burun üzerinde oluşan tavşan çizgilerin,
  • Dudak üstündeki dikey çizgilerin,
  • Dudak köşelerinde somurtmaya bağlı oluşan çizgilerin, giderilmesi gibi pek çok ileri uygulamayı kapsamaktadır.

Botoks, yüzde oluşan gevşeme ve sarkmaları gidererek, daha dinç, gergin bir yüze kavuşmanızı sağlar. Kozmetik amaçların dışında diş sıkma şikayetini azaltmak, yüzün oval görüntüsünün inceltilmesi gibi amaçlarla da yüz botoksu uygulanabilmektedir.

Yüz Botoksu Nasıl Uygulanır?

Peki, pek çok kişinin merak ettiği soru: ‘yüz botoksu nasıl uygulanır?’. Yüz botoksu, enjeksiyon ile uygulanmaktadır. İşlem sırasında ince uçlu enjektörler kullanılır. Enjekte işlemi:

  • Mimik kaslarının hareketinin azaltılması için; mimik kaslarının içine
  • Terlemenin azaltılması için; deri içine uygulanır.

Botoks miktarı, hastanın bireysel faktörlerine, işlemin tekrarlama sıklığına göre belirlenir. Botoks etkisi, işlem tamamlandıktan sonra 3-5 gün içerisinde artarak kendisini gösterir. Bu artma en az 2 hafta devam eder.

Kırışıklıkların tam olarak giderilmesi en az 2 hafta sürmektedir. Yüz botoksu etki süresi, ortalama olarak 3-9 ay arasında değişmekle birlikte, genel olarak 6 ay civarındadır. Botoks uygulamasını 2 yıl boyunca düzenli devam ettiren kişilerin mimik kaslarında zayıflama oluşur. Bu duruma bağlı olarak mimik kaslarının çizgilerinde kalıcı düzelme meydana gelir. 2 yıldan sonra yüz botoksu daha uzun süreler ile kalıcılığını sürdürür.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz