Dövme Silme

Günümüzde dövme kadın, erkek birçok kişinin severek yaptığı bir uygulamadır. Ancak insanlar zamanla ya da farklı sebeplerle derilerini üzerine yaptırdıkları dövmelerden sıkılmaya hatta zamanında çok severek yaptırdıkları dövmeleri gizlemeye başlarlar. Gelişen teknoloji, tıp ve lazer sistemleri sayesinde istenmeyen dövmelerden kurtulmak artık eskisinden daha kolay hale geldi. Dövme silme uygulaması bu amaçla geliştirilen lazer sistemlerinin dövme boyasını küçük parçalara ayırması ile gerçekleştirilir. Bu parçalar, lenf dolaşımı sayesinde vücuttan atılır. Seans aralıkları içinde rengi kaybolan dövme, zamanla yok olur.

Lazerle Dövme Silme Güvenilir Midir?

Lazerle dövme silme işlemi, dermatologlar ve uzman kişiler tarafından uygulandığı takdirde güvenilirdir. Ancak dövme silme işlemi yapılırken dikkat edilmesi ve bu işlemin uygulanmaması gereken durumlar vardır:

  • Cildinde leke oluşumuna yatkınlık olan kişilerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.
  • Diyabet hastaları,
  • İşlem yapılacak bölgede siğil ya da enfeksiyon olan kişiler,
  • Otoimmün hastalığa sahip kişiler dövme silme işlemi yaptırmamalıdırlar.

Lazerle Dövme Silme İşlemi

Dövme silme işlemi lazer ışınları ile gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında lazer ışınları, derinin epidermis tabaksına geçer. Lazer ışınları deri altında bulunan dövme rengini veren bileşenler tarafından emilir. Bu yöntem ile deri altındaki dövme boyalarının parçalanması, sonuç olarak bağışıklık sistemi aracılığıyla vücuttan tamamen atılmaları sağlanır. Koyu renkli dövmeler daha kolay silinebilirken, açık renge sahip olanları silmek zorlaşır.

Dövme silme işlemi sırasında anestezi uygulanmasa da hassas ve acı eşiği düşük kişilere lokal anestezi uygulanabilir. Dövme işlemi sonrası, uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve şişme meydana gelebilir. Bir hafta içerisinde bu durumlar ortadan kalkmaktadır.

Dövme Silme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Dövme silme işlemi dövmenin boyutuna, rengine ve derinliğine göre değişse de ortalama olarak 4 ile 8 hafta arasında değişmektedir. İşlemin uygulandığı seans süresi 10 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Her seans ile birlikte vücut daha fazla pigmenti ortadan kaldırır. Bu da seanslar ilerledikçe dövmenin açılmasını sağlar.

Dövme Tamamen Silinebilir Mi?

İstenmeyen dövmelerinde kurtulmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konu ise ‘dövme tamamen silinebilir mi?’ dir. Dövme silme işleminde %95 oranında başarı elde edilmektedir. Buna karşın dövme tamamen yok edilemeyebilir.

  • Amatör yapılan dövmelerin silinmesi profesyonel olarak yapılmış dövmelere oranla daha zordur.
  • Yapılan dövmenin rengi, boyanın cinsi silme işleminin başarı oranını etkiler.
  • Üst üste yapılmış dövmeler daha zor silinmektedir.
  • Yeni yapılan dövmelerin silinmesi eski yapılan dövmelere oranla daha fazla zaman alır.
E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz