Epilasyon

İstenmeyen tüyler, kadın ya da erkek her bireyi rahatsız etmektedir. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın tıraş, ağda, tüy dökücü krem gibi çeşitli yoları olsa da en etkili ve kalıcı çözüm epilasyon yöntemidir. Epilasyon yöntemi, kıl ve tüylerden kurtulmak için kalıcı ve pratik bir yoldur. Bu uygulama, kıl köklerinde bulunan renk pigmenti melaninin ışınları emmesi ve bunu ısı enerjisine dönüştürmesi sonucu kıl köklerini yakarak, tahrip etmesi şeklinde gerçekleştirilir. Cilt tipine ve kıl türüne göre uygulanan çeşitli epilasyon sistemleri mevcuttur.

Epilasyon İçin Kullanılan Sistemler

  1. Alexandrite : Ürettiği ışığı 755 nm boyundadır. Seans süresi kısadır çünkü 755nm dalga boyu kıl köklerini hızlı bir biçimde tahrip etmektedir. Açık tenli kişiler üzerinde daha etkili olmakla birlikte tüm cilt tiplerine uygulanabilir. Genel olarak acısız bir yöntemdir.
  2. Buz : Buz epilasyon, diğer uygulamalara oranla en acısız ve hızlı olanıdır. Son teknoloji sistemlerinden birisidir. Alexandrite, diyot ve Nd:YAG sistemlerini tek bir başlıkta toplamıştır. 3 dalga boyu sistemine sahiptir. Kısa sürmesi ve acısız olması dolayısıyla masaj konforu sunar.
  3. Diode : 810nm dalga boyu ışık üretir. Özellikle ince tüyleri ile başı dertte olan kişiler için en uygun sistemidir. diyot sistemi elektrik enerjisini doğrudan ışığa dönüştürebilir.

Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Epilasyon, kadınlarda en çok bikini bölgesi, dudak üstü , çene, kollar, bacaklar, meme ucu, koltukaltı bölgesi; erkeklerde ise daha ziyade omuz, sırt, sakal ve göğüs bölgelerinde uygulanmaktadır.

Neden Birden Fazla Seans Gerektirir?

Vücut kılları üç ayrı gelişim evresine sahiptir:

  • Anagen
  • Katagen
  • Telogen

Epilasyon uygulaması için önemli olan evre anagen dönemidir. Her kıl kökü, bu dönemlerden bağımsız olarak geçmektedir. Bu yüzden tek seans ile tüm kıl köklerine aynı anda müdahale edilemez. Bir seansta vücuttaki kıl köklerinin ortalama %20’si tahrip edilebilir. Bu yüzden birden fazla seans uygulanmaktadır.

Epilasyonun Yan Etkisi Var Mıdır?

Epilasyon işlemi, kişinin cilt ve kıl tipine uygun enerji ile gerçekleştirilir. Bu yüzden epilasyon işleminin kalıcı yan etkisi yoktur. Uygulama sırasında ya da işlem sonrasında hafif kızarıklık ve yanma meydana gelebilir. Bu durum epilasyondan sonraki birkaç saatlik süreçte kendiliğinden yok olur. Çok hassas ciltlerde bu durum birkaç gün devam edebilir.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz