Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu, hastanın kendi vücudundan alınan yağların, vücudunun herhangi bir bölgesindeki eksikliklerin gidermesi için birtakım işlemlerden sonra o bölgeye enjekte edilmesi işlemine verilen addır. Hastaların yağ enjeksiyonu talep ettiği bölgelerin başında dudak, yanak ve kalça gelmektedir. Bu işlem uzman cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Vücuttan yağın alındığı kısım genellikle karın bölgesidir. Yağ hücreleri doğal bir dolgu maddesi olup enjekte edilen bölgede yaşamaya devam ederler. Ancak yağ enjeksiyonu operasyonunun başarı ile gerçekleştirilmesi için yağ hücrelerinin yeni yerlerinde yaşamaya devam edebilmeleri gerekmektedir. Enjekte edilen hücrelerin ölmesi durumunda birkaç haftalık süreç içerisinde dolgu etkisini kaybeder. Bu yağ hücrelerinin eridiği anlamına gelir.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Özellikle günümüzün gelişmiş teknik tıbbi bilgisi ve teknolojik cihazları ile yağ enjeksiyonu operasyonu kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Enjeksiyonu yapmanın pek çok farklı yöntemi ve aleti bulunmaktadır. Özel liposuction enjektörleri ile yağlar alınmaktadır. Daha sonra farklı bir enjektöre aktarılan yağlar vücutta ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edilir. Her iki uygulama sırasında da kesme işlemi ya da dikiş gibi operasyonlara gerek duyulmaz. Tüm işlem lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

Yağ enjeksiyonu işlemi yaklaşık olarak 30 ile 60 dakika arasında sürmektedir. Hastanın konforu ve hijyen kuralları çerçevesinde ameliyat ortamında yapılması gerekmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Bir Dolgunluk Sağlar Mı?

Hastaların en çok merak ettikleri soru ‘yağ enjeksiyonu kalıcı bir dolgunluk sağlar mı?’ şeklindedir. Yağ enjeksiyonunun kalıcı olabilmesi için yağ hücrelerinin transfer edildiği bölgede yaşamaya devam etmesi gerekmektedir. Aksi halde ölü hücreler erir ve dolgu etkisini kaybeder.

Gelişen teknolojik cihazlar sayesinde yağ hücreleri hava ile temas ettirilmeden ilgili bölgeye enjekte edilir. Bu uygulama ile yağ hücrelerindeki doku kaybı azaltılarak kalıcılık süreleri uzatılmaktadır. Transfer edilen yağların ortalama olarak %40 ı 6 ay sonra kalıcılığını sürdürebilir. Yağ enjeksiyonunun tekrarı hücrelerinin enjekte edilen bölgede yaşamasına ya da ölmesine bağlı olarak yapılmaktadır.

İşlem Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon öncesinde 10 gün süreyle kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Hastanın kronik bir rahatsızlığı ya da sürekli kullandığı bir ilaç varsa bunu doktoruna bildirmelidir. Yağ enjeksiyonu işlemi aynı gün içerisinde lokal anestezi şeklinde yapılmaktadır. İşlemden birkaç saat sonra hastalar evine gidebilir.

İşlemin bitmesinin ardından yağ enjeksiyonun yapıldığı bölgede şişliği azaltmak için soğuk uygulaması yapılır. İlk 2 gün bu bölgede şişlik oluşmaktadır. Bu şişlik zamanla azalır.

Yağ enjeksiyonu işlemi ilk birkaç gün dışında günlük yaşantıyı etkileyecek boyutlarda rahatsızlık oluşturmaz. Operasyondan sonraki ilk 2 gün, şişliklerin azalması için dinlenerek geçirilmelidir.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz