Şakak Dolgusu

Şakak dolgusu estetiği, bu bölgede meydana gelen çökme, kırışıklık, hacim kaybı gibi deformasyonları gidermek için uygulanan estetik operasyondur. Özellikle yaşlanma ile birlikte yüzde çeşitli değişiklikler meydana gelir.

Şakaklar gözlerin ve yüzün iki yanında yer alır. Yaşlanma ve buna bağlı çeşitli etkenlerle birlikte zamanla bu bölgede kemik erimesi ve doku kaybı gözlemlenir kas ve bağ dokuları değişir. Meydana gelen hacim kaybı şakak dolgusu ameliyatı ile giderilebilmektedir.

Şakak Çökmesinin Nedenleri

  • Yaşlanmaya bağlı olarak şakak bölgesindeki yağ dokularının zaman içerisinde erimesi
  • Temporal kasta hacim kaybı
  • Temporal kemikte erime
  • Ciltte incelme

Şakak Dolgusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak hastanın şikayetleri ve talepleri gözden geçirilir. Daha sonra yapılan muayenelerde şakak bölgesinin profilden ve önden fotoğrafları çekilir. Muayeneler sonucu yapılan değerlendirmelerde ameliyat sırasında enjeksiyon yapılacak noktalar tespit edilir.

Belirlenen enjeksiyon noktalarına lokal anestezi uygulanır. Şakak bölgelerine kanül ile girilir. Şakak bölgesinde çökme bulunan alanda, yeterli hacim artışı görülene kadar dolgu enjeksiyonu uygulanır. Bu yöntemle şakak çöküklüğü düzeltilir.

Şakak dolgusu estetiği kısa bir operasyon olup ortalama 15 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Operasyon sırasında kanül kullanıldığı için kanama, morluk veya ödem gibi durumlar ortaya çıkmaz. Şakak dolgusu operasyonu tamamlandıktan hemen sonra günlük hayata dönülebilir. Operasyon tamamlandıktan sonra şakak dolgusu öncesi ve sonrası fotoğrafları ile etkili bir karşılaştırma yapılabilir.

Şakak Dolgusu Sonuçları ve Kalıcılığı

  • Hastanın şakak bölgesinde meydana gelen çökme görüntüsü giderilmiş olur.
  • Üst göz kapağının dış kısmında oluşan sarkma ortadan kaldırılır.
  • Aynı şekilde kaşların dış kısmında bulunan sarkma giderilir.
  • Göz çevresinde oluşan kemik belirginleşmesi düzeltilir.
  • Yaşlanma ile ortaya çıkan yüzün oval görüntüsünün bozulması engellenmiş olur.

Şakak estetiği ile bu bölgede bulunan çökme ve sarkma giderilmiş olur. Yüzde oluşan yaşlanma etkileri azaltılıp, yüzün daha genç görünmesi sağlanır. Göz bölgesindeki çöküklük giderilir ve bakışlara enerjik bir görünüm kazandırılır.

Şakak dolgusu ameliyatı tek seans ile gerçekleştirilir. Operasyondan sonraki 15. gün kontrol muayenesi yapılır. Cerrah tarafından yapılan kontrol sonucunda ek dolgu uygulaması yapılabilir.

Şakak dolgusu kalıcılığı ortalama olarak 1.5-2 sene sürmektedir. Hareketli bir bölge olmadığından dolayı bu süre ek müdahaleler ile uzatılabilir. Operasyondan sonraki süreçte bu bölgeyi nemlendirmek için güneş koruması ya da göz serumu kullanılabilir.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz