Nazolabial Dolgu

Burun kanatlarının yanlarından ağız köşelerine doğru uzanan çizgiye nazolabial çizgi ya da oluk denmektedir. Bu oluklar bebeklik çağından itibaren vardır. Ancak yaş ilerledikçe yaşlanmanın ve çeşitli deformasyonların etkisi ile bu oluklar daha belirgin hale gelirler. Plastik cerrahi alanında yüze yapılan dolgu uygulamaları arasında en fazla yapılan kısımlardan birisidir.

Nazolabial dolgu ile bu oluklarda meydana gelen belirginleşme ve derinleşme ortadan kaldırılır. Mimik kaslarında herhangi bir probleme yol açmaz. Operasyondan sonra günlük yaşantınıza rahatlıkla uyum sağlayabileceğiniz pratik bir uygulamadır.

Nazolabial Dolgu Nasıl Yapılır?

Nazolabial dolgu uygulamasından önce hastanın ihtiyaç duyduğu uygulama şekli ve enjekte edilecek dolgu miktarına karar verilir. Tercihe bağlı lokal anestezi uygulanabildiği gibi sterilize edilen bölge anestezik krem ile de operasyona hazır hale getirilebilir.

Nazolabial dolgu estetiği kanül ya da ince iğne ile bu bölgeye enjekte edilerek gerçekleştirilir. Diğer dolgu estetiklerinden farklı olarak nazolabial dolguda tek seansta maksimum dolgu verilmez. En sağlıklı ve doğal sonuca ulaşmak için az hacimli dolgu uygulaması yapılır. Uygulama sonrasında hastanın mimiklerinde ve gülümsemesinde ki değişiklikler gözlemlenir. Daha sonraki seansta bu gözlemlere göre planlanır. Nazolabial dolgu operasyonunu iki seans şeklinde gerçekleştirmek, hastanın daha orantılı ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Nazolabial Dolgu Kimlere Uygulanabilir?

Nazolabial dolgu, burun kanatlarından aşağıya doğru ağız kenarına uzanan nazolabial ya da oluk adı verilen bölgede;

  • Kırışıklık
  • Çizgi
  • Çökme problemi yaşayan kişilere uygulanabilir.

Yaşlanma ile birlikte yanaklarda çökme ve zayıflama meydana geliyor ise nazolabial bölgede derinleşme o kadar fazla ortaya çıkmaktadır. Özellikle yanak bölgesinde çökme ve nazolabial bölgede çizginin derinleşmesi problemlerine sahip kişilere nazolabial dolgu estetiği tavsiye edilir. Estetik operasyonu engelleyici bir rahatsızlığı olmadığı sürece yaşlı ya da genç herkese uygulanabilir.

Dolgunun Etkisi ve Kalıcılığı Ne kadardır?

Nazolabial estetik dolgunun etkisi operasyon gerçekleştirildikten hemen sonra görülür. Nazolabial dolgunun içeriğini hyalüronik asit oluşturur. Dolgunun yüzde tam şeklini alması 2 haftayı bulur. Asıl görüntü bu süreç sonunda meydana çıkar.

Uygulanan dolgu işleminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulamada iğne kullanılması dolayısıyla operasyondan sonra minik morluklar veya kızarıklıklar oluşabilir. Ancak kanül ile yapılan operasyonlarda morluk oluşma ihtimali azalır. Operasyon sonunda oluşan morluk, kızarıklık ve şişlik görülmesi normal bir durumdur, bir iki gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Nazolabial dolgunun kalıcılık süresi ortalama olarak 9 ile 18 ay arasında olup kişiden kişiye göre değişim gösterebilir. Bu süreç, sigara kullanımına, çevresel faktörlere, enjekte edilen dolgu maddesinin kalıcılığına göre değişmektedir.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz