Meme Estetiği

Gerek estetik ve kozmetik açıdan gerek fonksiyonel açıdan kadınların vücudunda göğüs, hayatı etkileyen önemli bir bölgedir. Meme estetiği, esasında kadınların göğüslerine uygulanan farklı teknik ve operasyonları genel bir başlık altında toplar:

 • Meme dikleştirme
 • Meme küçültme
 • Meme büyütme

Genel olarak bu işlemlerin tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasında;

 • Göğüslerde zamanla yaşa ve yanlış sütyen kullanımına bağlı olarak sarkma oluşması
 • Göğüsleri daha estetik ve diri hale getirme isteği
 • Büyük göğüslü kadınların günlük yaşantılarında estetik ve fonksiyonel olarak meme büyüklüğünden rahatsızlık duymaları
 • Genetik olarak küçük göğüslere sahip kadınların daha dik ve güzel görünen göğüsler tercih etmesi

Meme Estetiği Operasyonlarına Nasıl Karar Verilir?

Meme estetiği, hastanın talebine ve uygulanacak yönteme göre değişen bir işlemdir. İlk olarak hasta talepleri ve şikayetleri çerçevesinde doktor tarafından muayene edilir. Bu noktada önemli olan hastanın, göğüslerinde ne doğrultuda bir değişim yaptırmak istediğidir. Buna ve hastanın fiziksel yapısına bağlı olarak uzman doktor tarafından meme estetik operasyonu planı hazırlanılır.

Meme Dikleştirme

Göğüsler zamanla yaşa bağlı olarak sarkabilirler. Ancak göğüslerde oluşan sarkmanın tek sebebi yaşlanmak değildir.

 • Derinin zaman elastikiyetini kaybetmesi
 • Yer çekimi
 • Hızlı kilo alıp verme durumu
 • Doğum süreci ve emzirme

Tüm bu etkenler ve daha fazlası memenin zamanından önce deforme olmasına, sarkmasına ve çeşitli çatlakların oluşmasına neden olabilir. Bu süreçte meme dokusunu sabit tutan bağlarda gevşeme oluşur. Bu da göğüslerin içi boş görünümlü sarkık meme görünümüne neden olur. Estetik meme dikleştirme ameliyatı ile sarkık ve deforme durumdaki meme dokusu yeniden şekillendirilir. Meme daha dik ve genç bir görünüme kavuşur.

Meme Küçültme

İriliğe bağlı olarak oluşan sarkık meme, kişide özellikle sırt, boyun ağrılarına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kamburluğa neden olabilen bu rahatsızlık kişinin hayatını çeşitli açılardan oldukça zorlaştırır. İstenilen ölçüde kıyafet ve sütyen bulunamaz ve bu durumda olması gerekenden küçük kullanılan bedenler vücutta farklı problemler ortaya çıkartır. Estetik meme küçültme ameliyatı ile meme dokusu ve şekli yeniden yapılandırılır. Bu şekilde kişinin hem fiziksel durumu hem de ruhsal durumu iyileştirilmiş olur.

Meme Büyütme

Genelde memesi küçük olan ya da ergenlik döneminde gelişim bozukluğu yaşayan, meme büyüklüğünden şikayetçi olan, asimetrik meme yapısına sahip olan kadınların en çok tercih ettiği meme estetiği yöntemlerinden birisidir. Bu estetik meme büyütme ameliyatından silikon protezler kullanılır. Protez seçimi, hasta ve doktorun ortak kararı çerçevesinde yapılmaktadır.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz