Meme Dikleştirme

Kadınların göğüsleri ile ilgili yaşadığı problemlerin başında göğüs sarkması ve çeşitli deformasyonlar gelmektedir. Göğüs yapısı, tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşup içerisinde kas içermez. Bu yüzden göğüsler yaşa, yer çekimine, sık kilo alıp vermeye, yanlış sütyen kullanımına, doğum, emzirme ve çevresel faktörlere bağlı olarak dikliğini ve diri görünümünü kaybeder. Estetik ve işlevsel açıdan hayat zorlaştıran bu durum karşısında kadınlar; meme dikleştirme estetik müdahalesini sıklıkla tercih ederler.

Göğüs Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

Göğüs sarkmasının birden fazla nedeni olabilir. Kadınların hayatında çeşitli dönemler vardır, bu dönemler göğüslerin form  değiştirmesine neden olur. Hamilelik dönemi, doğum ve emzirme süreçlerinde vücutta en çok deformasyona uğrayan bölüm göğüslerdir.

Düzenli sütyen kullanmama ya da yanlış bedende sütyen kullanımı da göğüslerin şeklini bozup, sarkmaya neden olur. Sık kilo alıp vermek, göğüs derisinin üzerinde çatlakların oluşumuna ve derinin gerginliğini kaybetmesine neden olur. Yaşın ilerlemesi ve yer çekimi gibi çeşitli etkenlerde göğüs sarkmasına neden olabilirler. Göğüs dikleştirme ameliyatı, kadınların memelerinde oluşan sarkmanın giderilerek, dik ve gergin bir şekle getirilmesini sağlar.

Meme Dikleştirme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Göğüslerin dikleştirilmesi için farklı teknikler uygulanabilir. Ancak uygulanan tüm tekniklerde genel anestezi uygulanır. Meme kaldırma ameliyatı, göğüsteki sarkma seviyesine bağlı olarak 2 ile 4 saat arasında değişmektedir.

Göğsünde hafif sarkma olan hastaların meme altına silikon protez konulur. Göğüsleri büyük olan ve bariz bir sarkma meydana gelen kişilerde ise meme küçültme ameliyatında uygulanan teknikler uygulanır. Bu hastaların meme bezi yeterli olduğundan dolayı meme bezi küçültme işlemi uygulanmaz. Eğer meme bezi yetersiz ise hastanın meme altına silikon protez konularak meme küçültme operasyonunda olduğu gibi derideki bolluk giderilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

  • Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası bu bölgeye buz kompres uygulanır.
  • Doktor kontrolünde sporcu sütyeni kullanılmalıdır.
  • Dikişlerin üzerinde ince bantlar bulunur, bunun dışında herhangi bir pansuman bulunmaz.
  • Operasyondan sonraki 24 ve 48 saatlik süreçte ameliyatta konulan drenler alınır. Bu işlemden 1 ya da 2 gün sonra duş alınabilir. Net tarihler doktor muayenesi ile belirlenir.
  • Göğüs kaldırma işleminden 15 gün sonra dikişler alınır.
  • Sporcu sütyeni en az 4 hafta devamlı olarak kullanılmalıdır. Bu sütyen göğüs bölgesini daha korunaklı hale getirip, ağrı algısını azaltır.
  • İlk haftalarda memelerde şişlik ve ödem oluşur, bu durum zamanla azalarak, kaybolur. Memeler zaman içerisinde şekillenir.
  • Göğüslerin son şeklini alması 8 ile 10 hafta arasında sürer.
E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz