Meme Büyütme

Göğüs büyütme işlemi, bir kadının göğsünün, boyutunu ve dolgunluğunu arttırarak, yeniden şekillendirme amacıyla yapılan plastik cerrahi operasyonudur. Tüm dünyada kadınlar tarafından en sık tercih edilen estetik müdahalelerin başında gelmektedir.

Meme büyütme ameliyatının tercih edilmesinde birçok farklı etken söz konusu olabilir. Küçük memelere sahip olunması, iki göğüs arasındaki asimetri, estetik olarak daha güzel bir vücuda sahip olma isteği, başlıca nedenler olarak sayılabilir. Yine hamilelik ve emzirme sonrası dikliğini kaybeden ve sarkmalar yaşayarak, göğsünün içi boşalan kadınların başvurduğu bir yöntemdir. Meme kanseri ameliyatı sonrasında da uygulanmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Büyütme işleminde farklı teknikler bulunmaktadır. Cerrahın meme büyütme ameliyatı için üç olası kesi açma ihtimali bulunmaktadır:

 • Göğüs altındaki kıvrımdan (inframammary)
 • Kol altından (aksiller)
 • Meme ucunun etrafından (periareolar)

Kesi işleminden sonra, göğüs dokusu, göğüs kaslarından ve bağ dokularından ayrılır. Bu işlem göğüs duvarında bir cep oluşturur. Silikon implant bu cebe yerleştirilir. Bunun dışında salin implantlar ile uygulanan işlemlerde; öncelikle salin imptlant, boş şekilde cebe yerleştirilir. Daha sonra içi steril tuzlu su ile doldurulur.

Silikonun yerleştirilmesinden sonra, kesik dikiş ile kapatılır. Bu bölgeye cilt yapıştırıcısı uygulanır ve cerrahi bantlar ile bandajlanır. Ameliyat izinin en aza indirgenmesi için seçilen teknik oldukça önemlidir.

Silikon Meme Protez Tipleri

Göğüs büyütme ameliyatı için silikon şeklinde meme protezleri uygulanır. Bu protezler yapı ve içerik olarak farklılıklar göstermektedir.

-İçerik Yönünden:

 • Silikon
 • Serum fizyolojik (salin)

-Şekil Yönünden:

 • Yuvarlak protez
 • Damla protez (anatomik)

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci ve  Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon ortalama olarak 1-1,5 saat sürmektedir. Aynı gün içerisinde ya da diğer gün taburcu olabilirsiniz. İlk 4 gün istirahat edilmelidir. Ödem ve şişlikten ötürü ilk günler oluşan dolgunluk sizi rahatsız edebilir, ancak daha sonra göğüsteki şişlik azalır ve meme kendi şeklini alır.

Operasyon sonunda silikonun yerleştirildiği alana ten rengi bant takılır. Bunun dışında pansuman yapılmaz. İşlem bittikten sonra sporcu sütyeni giyilmelidir. Bu sütyen hastanın daha rahat ve güvende hissetmesini sağlamaktadır. 3 gün sonra bant çıkartılmadan duş alabilirsiniz, 14. gün doktor kontrolü sonucunda bant çıkartılmaktadır.

 • Ameliyat öncesi ve sonrası 1 ay ara ile sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • İlk 3 hafta kolların yoğun şekilde kullanımından ve zorlamadan kaçınılmalıdır.
 • Operasyon sonrası ilk 4 hafta sporcu sütyeni devamlı olarak kullanılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası ilk haftalarda ağır egzersiz ve sporlardan özellikle kol hareketi gerektiren işlemlerden uzak durulmalıdır.
 • Meme büyütme operasyonu sonrasındaki ilk 6 ve 8. haftalarda havuz, sauna, solaryum gibi etkinliklerden kaçınılmalıdır.
E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz