Masseter Botoksu

Masseter botuksu, kare çene görünümüne sahip ya da diş sıkma rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Çene bölgesinde bulunan masseter kasının büyük olması, yüzün kare bir görünüme sahip olmasına neden olur. Bu durum erkeksi bir görünüm oluşturması dolayısıyla özellikle kadınlarda estetik kaygı oluşturmaktadır.

Masseter botoks uygulaması, diş sıkma işlemini gerçekleştiren kasın zayıflatılması işlemidir. Estetik olarak yüzün inceltilmesini ve çenenin küçültülmesini sağlar. Bunun yanı sıra diş sıkma, çenede gerginlik gibi problemler yaşayan kişiler için tedavi sağlamaktadır. Bu işlem yapıldıktan sonra çenede, oval ve dar bir görünüm oluşturulur.

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Masseter botoksu ya da diğer adıyla çene botoksu, kozmetik nedenlerden ötürü yapılmakla birlikte çene kaslarında istemsiz kasılma ve kontrolsüz diş sıkma rahatsızlıkları için de tedavi sunmaktadır.

Botoks direk olarak masseter kasına enjekte edilir. Kısa bir işlem olup, ortalama 10 dakika sürmektedir. Aşırı acı veren bir uygulama değildir. Ancak kendisini rahat hissetmek isteyen hastalar için anestezik krem uygulaması yapılabilir. Uygulama sonrası günlük yaşantınıza ve işinize dönebilirsiniz. Masseter botoks etkisi, işlemden sonra artarak devam eder. Tam etkisi 3 hafta sonra kendisini belli eder. Çene botoksu kalıcılığı yaklaşık 6 ay sürmektedir.

Masseter Botoksunun Etkileri

  • Çene daha oval bir şekle dönüştürülür.
  • Yuvarlak hatlara sahip yüzlerin, daha belirgin hatlara sahip olması sağlanır.
  • Çene botoksu ile elmacık kemikleri ortaya çıkar.
  • Çene bölgesi daha ince bir görünüme kavuşur.

Masseter Botoksu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

-Botoksla çene küçültülebilir mi?

Çene bölgesinde bulunan masseter kasının büyük olması çenenin kare bir görünüme sahip olmasına neden olur. Bu bölgeye uygulanan botoks işlemi, bu kası zayıflatarak çenenin genel boyutunu azaltabilir.

-Çene küçültme ameliyatı ve masseter botoksu arasındaki farklar nelerdir?

Botoks enjeksiyonu, klinik ortamda kısa sürede, acısız olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Çene küçültme ameliyatı ise çene kemiğine yeniden şekil vermek için cerrahi operasyonla yapılan kesi ve tıraşlama uygulamasıdır.

-Botoks uygulamasının ardından yemek yenildiğinde acı verir mi?

Yemek yerken herhangi bir acı oluşmaz. Ancak sert et ürünleri, sakız çiğneme, sert şekerlemeler çene kaslarının kalınlaşmasına neden olabilir.

-Çene botoksu işleminin ne sıklıkla tekrarlanması gerekmektedir?

Yapılan ilk botoks uygulamasından sonra çoğu hastada artı bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak daha fazla kontur isteyen kişiler için yapılan işlemden 6 ay sonra tekrar enjeksiyon yapılması tavsiye edilir.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz