Kol Germe

Orta yaşı geçmiş kadınların en büyük rahatsızlıklarından birisi sarkmış ve gevşemiş kollardır. Bu durum kadınları o kadar rahatsız etmektedir ki yaz aylarında kıyafet seçimi çileye dönüşür. Rahat ve istenilen kıyafetler, sarkık görünüme sahip kollar yüzünden giyinilemez.

Çoğu zaman düzenli spor, kilo kontrolü, cilt bakımı zamanla sarkmanın arttığı kollardaki yaşlanmanın önünü geçemez. Tüm bu rahatsızlıklarından kurtulup, istedikleri kıyafetleri diledikleri gibi giyebilmeleri için kol germe ameliyatı uygulanabilir.

Tüm bunların dışında vücut ile orantısı olmayan, sarkık bir deriye sahip kollar günlük hayatta, yapılan işlerde de rahatsızlık vermektedir. Çeşitli tahriş, mantar ve benzeri rahatsızlıklara neden olabilir. Kol germe, özellikle kadınların talep ettiği dirsek üstünde meydana gelen deri fazlalığını gidermeye yönelik cerrahi bir operasyondur.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deri bolluğunun koltuk altında kalan kısmı, saklanabilecek bir iz bırakarak deride oluşan sarkma giderilebilir. Derideki bolluk dirseğe doğru devam ediyor ise bu kısım için kol germe ameliyatı uygulanır. Peki, kol germe ameliyatı nasıl yapılır?

Kol germe ameliyatı, genel ve lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Ameliyat süresi ortalama 1,5 saat ile 2 saat arasında değişir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen ameliyat sonrası hasta taburcu edilebilir. Ancak genel anestezi yapılan kol germe operasyonu sonrası hasta bir gün boyunca müşahede altında tutulmaktadır. Koldaki sarkmanın yapısı enine ve boyunadır. Bu yüzden kesi işlemi enine ve boyuna olacak şekilde yapılır ve sarkan deri alınır.

Vücut germe ameliyatlarında birden fazla operasyon gerçekleştirilebilir. Kol germe operasyonu ile birlikte memelerde meydana gelen sarkmalar da ortadan kaldırılabilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk iki gün dikişler bandajlı şekilde tutulur. Bu süreçte kolları zorlayan işler yapmaktan sakınılmalıdır.
  • Dikişlerin tümü deri altında olup dikiş alınmasına gerek yoktur.
  • İki gün sonunda hastalar banyo yapabilir.
  • Özellikle ilk üç hafta aşırı kol hareketleri yapılmamalıdır.
  • Üçüncü hafta sonrası kol hareketleri gerektirmeyen sporların yapılmasına izin verilir.
  • Ameliyat sonrası altıncı haftada hasta yaptığı aktivitelerde özgürdür.

Kol Germe Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Kol germe işlemi sonrası koltuk altından dirseğe doğru uzanan ve kolun iç kısmında kalan ince bir iz kalır. Ameliyat sonrası dönemde iz kabarık ve kalın olabilir. Ancak 6. ayın tamamlanması ile bu iz de silikleşir ve belirsizleşir. Ancak bu durumda hastanın cilt yapısı oldukça etkilidir. İzin kaldığı durumlarda çeşitli lazer ve enjeksiyon uygulamaları yapılabilir.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz