Klasik Teknik Kepçe Kulak Estetiği

Dış kulağın olması gerekenden daha kıvrık olması durumu, kepçe kulak olarak adlandırılır. Bu durum kişiyi mutsuz ederek çeşitli açılardan rahatsızlık duymasına neden olur. Kepçe kulak estetiği, öne doğru kıvrılan kulaklara yapılan müdahaledir.

Kulakta, doğumsal ya da daha sonra edinilmiş çeşitli deformasyonlar oluşabilir. En çok bilinen deformasyon ise kepçe kulaktır. Kepçe kulak öne doğru olması gerekenden daha kıvrıktır. Kulağın üst kısmında olması gereken kıvrımlar yoktur, bu durum daha büyük görünmesine neden olur.

Erkek ve kadın her yaştan insan kepçe kulak yapısından rahatsızlık duyabilmektedir. Kulak yapısı 6 yaş itibari ile erişkin haline kavuşmuş olur. Bu yüzden kulak estetiği ameliyatının ilkokul öncesi yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak ülkemizde kulak estetik ameliyatı yaptırma yaş aralığı ortalama olarak 18-30 yaş arasındadır. Kepçe kulak yapısı her ne kadar önemsenmeyen bir rahatsızlık olsa da aslında kişinin sosyal hayatında oldukça önemlidir.

Çocukluk Çağında Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak yapısına sahip çocukların, ilkokul çağından önce kulak ameliyatı olması sosyal ve psikolojik açıdan olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Eğer bu durum önemsenmez ve ameliyat gerekli görülmezse çocuklar kulak yapısına bağlı olarak arkadaşları ve sosyal çevresi tarafından alay konusu olabilir. Yaşanan bu olumsuz durumlar çocuklarda, daha sonraki yıllarda atmakta zorlanacakları güvensizlik ve utangaçlık gibi sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden ebeveynlerin, çocuklarının psikolojisini düşünerek hareket etmelerinde fayda vardır.

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kulak estetik ameliyatı, çocukluk çağında genel anestezi; erişkinlik çağında lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ortalama olarak 1,5 saat sürer. İlk olarak kulağın arka kısmından bir deri parçası alınır. Kıvrım oluşturmak amacıyla dikiş yapılacak bölgeler işaretlenir. Kıkırdaklar törpülenerek, kıvrımlar oluşturulur. Kafa ve kulak arasındaki açı daraltılır.

Lokal anestezi uygulanan hastalar aynı gün taburcu edilirler. Genel anestezi uygulanan hastalar ise bir gün hastanede istirahat ederler. Ameliyat sonrası bu bölgeye gizlenebilir pansuman uygulanır. 3 gün sonra banyo yapılabilir. Düzenli aralıklarla doktor kontrolü gerçekleştirilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ameliyattan bir gün sonra pansuman değiştirilir ve kulağın tamamını kapatacak şekilde bir saç bandı takılır.
  • Bu bant ortalama olarak 3 hafta takılmalıdır.
  • Kıkırdak sertleşip yeni yapısında iyileştiği zaman bant çıkartılır.
  • İlk günler ödem ve şişlik oluşabilir, normal bir durumdur. Saç bandı, kulakta oluşan bu durumlar için rahatlatıcı etkiye sahiptir.
  • İlk haftalarda fön ve saç kurutma işlemlerinden uzak durulmalıdır.
E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz