Karın Germe

Karın bölgesinde meydana gelen ve estetik olarak kişiyi rahatsız eden deri sarkıklarının cerrahi bir operasyonla alınması işlemi, karın germe ameliyatıdır. Bu bölgede oluşan sarkma kişinin hayatında çeşitli rahatsızlıklara yol açar. İlk olarak karın bölgesinde sarkma olan kişiler bedenlerine uygun kıyafet bulmakta zorluk çekerler. Kendilerini sürekli bol ve rahat kıyafet seçiminde bulunmak zorunda hissederler.

Karın germe ameliyatı ile vücutta ciddi görünüş farklılıkları oluşturulur. Ameliyatın en iyi sonuç ile gerçekleşebilmesi hastanın hayatındaki bazı faktörlere göre değişim gösterir. Operasyonun başarısı üzerinde etkili olan hasta ile ilgili faktörler;

  • Sigara ve alkolden uzak durmak
  • Yeterli ve sağlıklı beslenmek
  • Düzenli egzersiz yapmak

Sarkmış göbek çıkıntısından kurtulmak ve estetik hatlara sahip olarak bel çizginizi netleştirmek için karın germe ameliyatı en çok tercih edilen estetik cerrahi girişimidir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak hasta, uzman cerrah tarafından detaylı olarak muayene edilir. Daha sonra ameliyatta uygulanacak plan oluşturulur. Karın germe işlemi ile sezaryen çizgisi adı verilen bölgeden itibaren göbek deliği bölgesine kadar olan kısımda bulunan çatlamış ve sarkık deri alınır. Bu işlem ile göbek deliğinin yeri yeniden oluşturulur.

Karın germe ile birlikte karın bölgesinde fazla yağlanma söz konusu ise burada bulunan yağlar liposuction yöntemi ile alınır. Karın duvarı zarları üzerine toplayıcı dikişler yerleştirilir. Bu dikişler sayesinde gevşek olan karın kasları sıkılaştırılır, deri sert ve gergin hale getirilir.

Ameliyat sonrasında belirgin izlerin oluşmaması için kesiler, estetik dikiş ile dikilir. Karın germe ameliyatı ile birlikte;

  • Karın bölgesinde hamileliğe bağlı gevşeme
  • Hızlı kilo alıp, verme sonucu oluşan çatlaklar
  • Karın bölgesinde oluşan yağlanmaya bağlı olarak meydana gelen sarkıklar, giderilir.

Ancak bu işlem sonrasında oluşacak hamilelik durumu ve doğum, karın bölgesindeki problemlerin yeniden oluşmasına neden olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Uygulanan işlemden sonra birkaç gün bu bölgede şişlik oluşmaktadır. Ameliyat sonrası duyulan ağrı, ilaçlar yoluyla giderilebilir. Operasyon sırasında yerleştirilen drenler 3 ile 5 gün aralığında çıkartılır. Uygulanan yönteme bağlı olarak hastanede birkaç gün istirahat edilebilir.

Hassas bir bölge olması dolayısıyla başlangıçta dik durmakta zorluk çekilebilir ancak kısa sürede yürüme kolaylaşacaktır. Dikişlerin alınması, pansuman, korse kullanımı, banyo gibi durumlar hastanın durumuna bağlı olarak doktor muayenesi ile belirlenir. Karın germe operasyonu sonrası rutin hayata dönüş birkaç hafta alabilir. Doktor kontrolünde yapılan egzersizler bu dönem yararlı olacaktır.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz