Dudak Dolgusu

Dudaklar, yüzde en çok dikkat çeken noktaların başında gelir. Güzelliğin ve cazibenin ifadesidir. Bazı insanlar doğuştan dolgun dudaklara sahip olsalar da çoğunluk bu kadar şanslı değildir. Dudak dolgusu, doğuştan dudak yapısı ince olan ya da yaşın ilerlemesi ile incelen ve bu durumdan mutsuz olan kişilerin, dudaklarını kalınlaştırıp dolgunlaştırmak amacıyla uygulanan işlemdir. Dudak dolgusu için en çok kullanılan malzeme hyalüronik asittir.

Dudak dolgusu, herkese aynı plan çerçevesinde uygulanmaz. Kişilerin dudak kıvrımlarına göre yapılacak uygulama önceden tespit edilir. Operasyon öncesinde yapılacak işlemlerde hastanın talepleri dikkate alınır.

Dudak Dolgusu Operasyonu Nasıl Uygulanır?

İlk olarak dudak dolgusu yaptırmayı talep eden kişinin istekleri çerçevesinde dudakları, fonksiyonel ve estetik kriterlere bağlı olarak muayene edilir. Bu muayeneler sonrasında kişinin talebine en uygun, ideal dudak şekli belirlenir.

Operasyonun ilk adımı dudakta acı hissini ortadan kaldırmak için anestezik krem uygulanmasıdır. Kanül ya da iğne yoluyla, içerisinde hyalüronik asit bulunduran dolgu, dudağın belli noktalarına eşit şekilde enjekte edilir. Bu operasyon sırasında dudak çizgisinin belirginleşmesini sağlamak için dudak sınırına çizgi oluşturacak biçimde dolgu enjekte edilir. Bu şekilde dudak çizgileri yeniden şekillendirilip, belirgin hale getirilebilir.

Enjeksiyon işleminin ardından dudaktaki dolgu, doktor tarafından elle şekillendirilir. Dudak dolgusunun etkisi, operasyonun hemen ardından kendisini belli eder. Bir ay sonra dudak dolgusu kontrolü yapılır. Doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde artı olarak enjeksiyon yapılabilir.

Dudak Dolgusu Sonrası

  • Dudak dolgusu işlemi sonrası ilk iki saat dudak aşırı hareket ettirilmemelidir.
  • Uygulama sonrasında ilk hafta diş muayenesi ve öpüşmekten kaçınılmalıdır.
  • Morluk oluşumunu azaltmak için operasyon sonrasında buz kompresi yapılabilir.
  • Uygulamanın ardından 2 ile 3 günlük süreç içerisinde dudakta kızarıklık, ağrı ve morluk meydana gelebilir ve normal bir durumdur. Bu sürecin ardından devam eden ağrı ve şişlik doktora bildirilmelidir.
  • Dudakları korumak için ilk 3 gün antibiyotikli krem kullanılmalıdır.
  • Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için operasyon sonrası ilk 3 gün deniz ya da havuza girilmemelidir.

Dudak Dolgusunun Kalıcılık Süresi

Dudak dolgusunun kalıcılık süresi, kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama olarak 12 ay sürer. Bu süre kişinin anatomik yapısına ve kullanılan dolgunun kalitesine göre değişim gösterebilir. Kalıcı dudak dolguları daha sonra çeşitli komplikasyonlara neden olduğunda bunun yerine hyalüronik asit ile yapılan dudak dolgusu tercih edilmelidir. Dudak dolgusu operasyonunda uygulanan yöntemler sağlıklı bir sonuç ve uzun süre kalıcılık elde etmek için önemlidir.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz