Çene Estetiği (Mentoplasti)

Yüzün estetik görünmesinde, güzel bir gülüşe sahip olmak için, alt ve üst çenenin önemli bir yeri vardır. Maksilla (üst çene) ile Mandibulanın (alt çene) birbiri ile uyumlu ve orantılı olması, dişlerin estetik görünümü açısından önemlidir. Bunun dışında alt ve üst çene arasındaki uyumsuzluk sağlıklı çiğnemeyi de olumsuz etkiler. Çene yapısını fonksiyonel ve estetik açıdan daha uyumlu hale getirmek için birçok kişi çene estetiği ameliyatı yaptırmaktadır. Peki, çene estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene estetiği, genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Çene estetiği ameliyat süresi, hastanın mevcut durumuna ve operasyonun tek ya da çift çene için yapılmasına bağlı olarak değişir. Ortalama olarak 1,5 saat ile 3 saat arasında değişmektedir.

Daha önce yapılan muayeneler sonucunda hastanın ihtiyaç duyduğu ölçülerdeki çene implantı, ağız içerisinden ya da çene altından yapılan bir kesiden girilerek operasyon gerçekleştirilir.  Çene implantı çene kemiği üzerindeki uygun yere, daha önce planlandığı şekilde yerleştirilir.

Çene Estetiği Tipleri

Çene ameliyatı tipleri genel olarak çiğneme ve ısırma sorununa göre iki türe ayrılır:

  • Ortognatik cerrahi ( çene kemikleri kaydırılarak gerçekleştirilir)
  • Ortodontik cerrahi (tel tedavisi şeklinde gerçekleştirilir)

Ciddi ısırma ve çiğneme problemi yaşayan kişiler için tel tedavisi yeterli gelmediğinden, ortognatik tedavi ile hastanın rahatsızlığı giderilir.

Çene estetiği ameliyatı, estetik kaygı ile gerçekleştirilen operasyonlara göre daha kapsamlı ve iyileşmesi süreci daha uzun olan cerrahi bir müdahaledir. Ortodonti ve diş hekimleri ile koordineli çalışmayı gerektirir. Ancak hastanın sosyal hayatını ve kişisel hayatını olumlu yönde etkileyen önemli bir operasyondur. Başarı ile gerçekleştirilen bir ameliyat sonucunda iyi sonuçlar elde edilir.

Çene estetiği operasyonlarında:

  • Üst çenenin ileri-geri alınması
  • Alt çenenin ileri-geri alınması
  • Her iki çenenin birbiri ile uyumlu olacak şekilde yukarı-aşağı;

ve sağa-sola göre ayarlanması

  • Alt ve üst çeneye kombine ameliyat gerçekleştirilmesi, gibi hastanın ihtiyacına bağlı olarak çeşitli operasyonlar yapılmaktadır.

Kimlere Çene Estetiği Yapılır?

Genel itibariyle çene estetiği ameliyatını tercih eden bireyler, ciddi ısırma ve çiğneme problemleri yaşayan, dış görünüşleri sosyal hayatlarını etkileyen kişilerdir. Ancak günümüzde çene estetiği genel olarak çene yapısını beğenmeyen ve estetik kaygılar ile yüzünün parçalarının birbiri ile uyumlu olmasını isteyen kişilerce de sıklıkla uygulanan bir estetik ameliyat türüdür. Bu nedenden ötürü ısırma ya da çiğneme problemi olmayan kişiler için de estetik çene ameliyatları yapılmaktadır.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz