Boyun Germe

Yüz, boyun ve dekolte bölgesi ayrılmaz bir bütün teşkil eder. Boyun bölgesinde zamanla yaşlanmaya bağlı olarak çeşitli deformasyonlar ortaya çıkar. Dikey ve yatay sarkmalar ile derin çökmeler oluşabilir. Bu durumda sadece yüze uygulanan operasyonlar, boyun bölgesi için yetersiz kalır.

Boyun bölgesi, yüzden sonra yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı noktaların başında gelir. Bunun dışında genç yaşlarda olmasına rağmen hızlı kilo alıp verme ve genetik sebeplere bağlı olarak gelişen boyun sarkmaları oluşabilir. Boyun germe ameliyatının kapsadığı belli başlı konular şunlardır:

 • Boyunda gevşeme
 • Sönük balon görüntüsü
 • Yerçekimine bağlı gevşemiş kas yapısı
 • Hindi boyun olarak adlandırılan deformeler
 • Fazlalık yağ dokusu
 • Belirgin gıdık yapısı

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi ile gerçekleştirilir. Boyun germe ameliyatı için öncelikle kulak önünden kulak memesine kadar; oradan da kulak arkasına uzanan bir kesi yapılır. Bu işlem ile yüz ve boyun derisinin serbestleşmesi sağlanır. Mimik kaslarını oluşturan yüzün yumuşak dokusu dikişler yoluyla yukarı doğru kaldırılır. Fazla olan deri çıkartılarak kulak önünden ve arkasından yapılan kesiye dikilir.

Boyun germe operasyonu ile birlikte gıdı bölgesinde toplanan yağ, liposuction yöntemi ile alınabilir. Daha sonraki işlemde ise boyun bölgesindeki dikine bantlar, çene bölgesinin altından yapılan 3-4 cm’lik yatay kesi ile serbestleştirilir.  Dikine bantlar birbirine dikilerek boyunda iç korse oluşturulur.

Alt çenesi küçük ve geride olan kişilerde, boyun derisindeki sarkma daha erken yaşlarda ortaya çıkar. Boyun germe işlemi sırasında bu durumun önlenmesi ve çenenin belirginleştirilmesi için çene ucuna protez konulabilir. Böylece yüz profili de estetik hale getirilebilir. Boyun germe ameliyatının süresi, komplike işlemleri aynı anda içerdiğinden ortalama 5 ile 7 saat arasında değişmektedir.

Boyun Germe Ameliyatı Teknikleri

 • Yüz germe yolu ile boyun germe
 • Çene altı yoluyla boyun germe
 • Açık orta hat boyun gelme
 • Derin plan boyun germe
 • Derin boyun yapıldığını şekillendiren boyun germe

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Boyun gençleştirme ameliyatı sırasında bu bölgeye dren yerleştirilir. Bu drenler 2-3 gün içerisinde çıkartılır. Boyun germe ameliyatı sonrası derinin yeni formuna uyum sağlayıp hızlı iyileşmesini sağlamak için korse kullanılır. Bu korseler doktor muayeneleri sonucu gerekli görüldüğü süreç içerisinde kullanılmalıdır. Ameliyat sonrasında dikişler 5 ile 7 gün arasında alınır. Operasyon sonrasında morluk ve şişlik oluşabilir, normal bir durumdur. 7 ile 10 gün içerisinde morluklarda azalma meydana gelir. Ameliyat sonrası 2-3 hafta istirahat sonrası sosyal yaşantıya geri dönülebilir.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz