Bişektomi (Hollywood Yanağı)

Bişektomi özellikle son yıllarda kadınların ağırlıklı olarak tercih ettiği plastik cerrahi operasyonudur. İdeal bir görünüm ile birlikte orantılı yüz hatlarına sahip olmayı sağlar. Ülkemizde Hollywood yanağı olarak da bilinen bu estetik operasyon ile üçgen biçiminde keskin bir görünüm elde edilir. Kalıcı bir uygulamadır, yüzde oluşan üçgen görünüm kaybolmaz.

Yanaklarda bulunan yağ dokusu, yaşında ilerlemesi ile birlikte kişinin olduğundan daha tombul göründüğü bir yüz hattı oluşturur. Bişektomi ameliyatı ile yüzün çene kemiği ve elmacık kemiklerinin daha belirgin hale getirilmesi sağlanır. Bişektomi, gençlik üçgeni olarak da adlandırılan, altın oran baz alınarak gerçekleştirilen estetik operasyondur.

Bişektomi Kimlere Uygulanabilir?

Kadın ve erkeklere uygulanabilir. Yaş sınırı olarak 25 kabul edilir. Bunun sebebi 25 yaşın altında olan kişilerin yüz hatlarında ve yanak şekillerinde değişimin devam etmesidir. Bu değişim 25 yaşından sonra ya durur ya da yavaşlar.

Yanaklarındaki yağ oranı fazla olan ve yanakları, kendisini olduğundan fazla tombul gösteren kişilerde bişektomi estetik ameliyatı ile keskin yüz hatları elde edebilmektedirler. Estetik olarak daha orantılı bir yüze sahip olmak isteyen kişiler bişektomi yöntemi ile üçgen şeklinde, keskin ve orantılı bir yüze sahip olabilirler.

Hollywood Yanağı Estetiği Nasıl Yapılır?

İlk olarak hastanın kullandığı ilaçlar ve mevcut hastalıkları doktor tarafından kontrol edilir. Yapılan muayeneler sonucunda operasyon için belli bir plan hazırlanır. Lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

Yanağın iç kısmında 1 cm boyutunda kesi açılır. Daha önce belirlenen yanak dokusundaki yağ miktarı alınır. Her iki yanakta da aynı işlem uygulanır. Simetrik bir görünüm oluşturmak oldukça önemlidir. Elmacık kemiklerini keskinleştirmek için dolgu malzemesi kullanılabilir. Bişektomi ameliyatı tamamlanarak, kesi bölgeleri dikilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Enfeksiyon riskini önlemek için antibiyotik kullanılır.
  • İyileşmenin hızlı olması için ağız temizliğine dikkat edilmelidir.
  • Bişektomi sonrası doktorunuzun belirlediği süre zarfında sıvı ve yumuşak gıdalar ile beslenilmelidir.
  • Sert gıda maddelerinden uzak durulmalıdır.
  • Şişliklerin inmesi için soğuk uygulamalar yapılabilir.
  • İyileşme sürecini olumsuz etkilemesi bakımından alkol ve sigara tüketilmemelidir.

Bişektominin Avantajları

  • Bişektomi ameliyat süresi kısadır; işlem bitince evinize dönebilirsiniz.
  • Yuvarlak yüze sahip kişilerin, spor ya da diyet ile elde edemeyeceği, keskin hatlara sahip bir yüz şekli oluşturulur.
  • Protez ve dolgu uygulamalarına oranla daha etkili bir sonuç elde edilir.
  • Cilt yüzeyinde kesi işlemi uygulanmadığından, operasyon sonunda yüzde herhangi bir iz oluşmaz.
E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz