Bacak Germe

Özellikle sık kilo alıp veren kişilerin bacak bölgesinde sarkmalar meydana gelmektedir. Bacak germe ameliyatı ile sarkan bu deri fazlalığı, uzman estetik cerrahlar tarafından orantılı şekilde kesilerek alınmaktadır. Bu işlem ile bacak daha gergin, estetik görünümlü ve sert hale getirilmektedir. Bacakta oluşan deformasyonların çeşitli sebepleri vardır:

 • Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak
 • Hızlı kilo kaybı
 • Yağlı gıda tüketimi
 • Sigara içmek
 • Hareketsizlik
 • Suyun az tüketilmesi

Hızlı kilo alımı ve kaybı nedeniyle derin çatlak oluşumu mevcut ise bacak germe ameliyatı sırasında bu problemde ortadan kaldırılabilir. Çatlakların giderilmesi için yağ enjeksiyonu işlemi uygulanır. Bu şekilde deri pürüzsüz ve düz hale getirilir.

Hafif sarkmalar ve çatlaklar için de uygulanabilecek olan bu işlem esasında ciddi sarkmalar için en çok uygulanan yöntemdir. Egzersiz ile düzeltilebilecek durumda olan sarkmalara sahip hastalara operasyon yapılmamaktadır. Operasyon öncesinde hastanın deri kısmı ve kas yapısı doktor tarafından muayene edilir. Bu muayene sonucunda hastanın operasyona uygun olup olmadığı belirlenir.

Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bacak germe operasyonu aslında bacağın uyluk kısmını kapsamaktadır.  Uyluk bölgesi, bacakta diz ile kasık bölgesi arasında kalan kısımdır. Üst bacak germe operasyonunda önemli olan ilk adım kesinin yapılacağı yerin belirlenmesidir. Bacağın iç tarafına uygulanacak germe işlemi için kasık bölgesinde kesilme işlemi uygulanır. Bu kesiler belde bikini bölgesi içerisinde kalacak şekilde yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında izler çok yakından bakılmadığı sürece belli olmaz. Bu açıdan bacak germe ameliyatında oluşacak izler için endişe duyulmamalıdır.

Bacak Germe Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında hastayı rahatsız edecek düzeyde ağrı hissedilmez. Ağrı kesici ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Yapılan operasyonun ardından aynı gün içerisinde ayağa kalkabilir. Uygulanan işlemin ardından bacak iç yüzeyinde morarma ve şişlik meydana gelebilir. Gayet normal bir durum olup düzelmesi birkaç hafta sürer. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Bacak germe ameliyatı iyileşme süreci, kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama olarak 7 ile 10 gün sürebilir. 5 ile 7 gün içerisinde iş ve sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Sportif faaliyetler ve güç gerektiren işler için ilk 4 haftanın dolması beklenilmelidir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • En az bir hafta varis çorapları kullanılmalıdır.
 • İlk 4 hafta sportif faaliyet yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • İyileşme döneminde enfeksiyon riskine karşı sigara ya da alkol tüketilmemelidir.
 • Operasyondan sonraki ilk hafta yürümemenizde fayda vardır.
 • İyileşme süreci bittikten sonra düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz