Göz Kapağı Estetiği

Alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, fazla kas dokusunun ve sarkmış derinin çıkarılmasını içeren cerrahi müdahaleye göz kapağı estetiği denir. Göz dokuları gerdirilerek daha genç ve dinamik bir görünüm elde edilir.

Yaşın ilerlemesi ve çevresel faktörler ile birlikte ciltte ve özellikle göz bölgesinde sarkmalar meydana gelir. Göz bölgesinde oluşan sarkmaların yanında torbalanma, renk değişimi, gevşeme, kırışıklık, ciltte bollaşma gibi unsurlar oluşur. Hava kirliliği, yoğun olarak güneş ışığına maruz kalma, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol tüketimi bu durumu hızlandıran etkenlerdir. Göz kapağı estetiği operasyonu ile bu gibi durumlar ortadan kaldırılarak, göz bölgesinde canlı ve genç bir görünüm oluşturulur. Bu operasyon yaşlanmayı durduramaz; ancak kalıcılığı 7-8 yıl arasında sürmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Göz kapağında bulunan sarkmış deri ve daha alt katmanda bulunan kas dokusunun bir kısmı alınır. Daha alt tabakada bulunan fıtıklaşmış yağ oluşumlarının bir kısmı da alınır. Gözyaşı bezinde sarkma varsa müdahale edilir. Eriyen dikişler kapatılarak operasyon sona erdirilir.

Alt göz kapağı estetiği de lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Deri ve kasın altında bulunan yağın bir bölümü alınır. Deri ve kastaki sarkmaya sebep olan parçalar alınır. Eriyen dikişler ile deri dikilir, işlem son bulur.

Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

  • Genel olarak 35 yaş ve üzeri kişiler tarafından tercih edilir.
  • Alt ve üst göz kapaklarında sarkma olan kişilere uygulanabilir.
  • Çeşitli faktörler ile yıpranmış göz çevresine sahip olan kişilere uygulanabilir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Göz kapağı estetiği operasyonu öncesinde kan sulandırıcı ilaçların alımı kesilmelidir. Kronik rahatsızlıklar ve düzenli kullanılan ilaçlarla ilgili uzman doktor bilgilendirilmelidir. 2-3 hafta önce sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır. Çünkü tütün ve alkol iyileşme hızını yavaşlatır. Bu süreçte bitkisel ürün kullanılmamalıdır.
  • Genellikle göz kapağı estetiği sonrasında 10-14 gün içerisinde iyileşme tamamlanır. Kapsamlı olarak iyileşme birkaç ay sürebilir. Operasyonun hemen ardından soğuk kompres uygulanması şişliği hafifletecektir. Düzenli doktor kontrolü yapılmalıdır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Göz kapağı ince bir deriye sahip olması bakımından ilk haftalarda üst göz kapağı kıvrımında ve alt göz kapağında ince pembe bir çizgi dikkat çekebilir. Ameliyat sonrasında 1 yıllık süreç sonunda göz kapağındaki iz ayırt edilemez.

E-bülten Kayıt Formu

Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için kayıt olunuz